Beszédfrekvenciák átlagán, 20 dB-nél rosszabb hallást hallásjavító készülékkel lehet korrigálni.
A környezet hangjait (legfontosabb a beszéd) a hallásjavító készülék (HJK) mikrofonja felfogja, az elektronika (tranzisztorok = Chip) a jelet digitálisan feldolgozza (beszédfrekvenciákat a halláscsökkenés jellegétől függően felerősítik, a zajokat szűrik, rengeteg egyéb funkció is beprogramozható), majd hangszórókon keresztül a hallójáratba juttatja (Légvezetéses hallásjavító készülékek).
Csontvezetéses hallásjavító készülékek esetén nincs hangszóró, a feldolgozott hang vibrációs hullámként jut a fül mögötti bőrön át a koponyacsontokra pl. szemüvegszáras HJK).
BAHA (Bone Anchored Hearing Aid)
Csontvezetéses eszköz, mely a hang akusztikai rezgéseit mechanikai vibrációként a koponyacsontba műtéttel beültetett percutan Titán csavarra viszi át. A hang vibrációs hulláma a koponyacsontokon át közvetlenül jut el a cochleába, kikerülve a hallójáratot illetve középfület.
Indikáció:
- Hallójárat atrésia
- Középfül betegségek, folyós fül,
- Vezetéses haláscsökkenés
- Kevert halláscsökkenés
- Egyoldali teljes süketség (ilyenkor a süket fülhöz érkező hangok a koponyacsontokon át az ellenoldali jól halló fülbe jutnak.
Bonebridge
Aktív csontvezetéses implantátum.
Külső egység: 2 db mikrofon + audio processzor + elem
A külső egység mágnesesen kapcsolódik a subcutan és részben a csontba rögzített csontvezetéses implantátumhoz.
Csontvezetéses implantátum: tekercs + demodulátor + BC-FMT
A környezeti hang a külső egység mikrofonjába jut majd a feldolgozott hang transcutan elektromágneses úton a tekercsen át jut a demodulátor elektronikájába. Az elektromágneses jelet az impalntátum végül mechanikai rezgésekké alakítja. A BC-FMT vibrációi pedig a koponyacsontokon terjedve jutnak el a belső fül folyadéktereire.
Indikáció:
- Lásd BAHA
Hallásjavító készülék (HJK) fő alkotóelemei:
- Mikrofon
- Elektronika
- Erősítő
- Kezelő egységek
- Elem
- Hangszóró (receiver)
Légvezetéses hallásjavító készülékek típusai:
BTE – Behind-The-Ear (fül mögötti készülékek = RITA – Receiver-In-The-Aid)
Jellemzők:
- HJK minden alkotóeleme a készülék testében van.
- Nagy erősítésre képes.
- Nagy teljesítményű, vagyis nagy méretű elem elfér benne.
- Kezelőgombok elférnek a HJK testén.
- Könnyen kezelhető.
- Könnyen kapcsolható FM rendszerekhez.
- HJK-ból a felerősített hang egy könyökön, majd akusztikus csőn át jut a hallójáratba.
- A csővet a hallójáratban egy illeszték (dóm, mold) rögzíti, mely megegyezik az adott egyén hallójáratának formájával, annak érdekében, hogy a hang ne jusson vissza a hallójáratból a HJK mikrofonjába. Különben visszacsatolás, akusztikai „feed-back” alakul ki és a hallókészülék sipolni fog.
- Vent (furat) – képezhető a dómon, annak érdekében, hogy az elzárt hallójárat miatt kialakuló kellemetlen teltségérzetet csökkenteni lehessen.
- Mini-BTE = OTE – On-The-Ear – nagyon kicsi fül mögötti HJK
BTE-RIC – Receiver-In-Canal
- HJK hangszórója (receiver) a hallójáratban van, közvetlenül a dobhártyánál.
- Hallójárat formájához készített egyedi dómba tehető a hangszóró, vagy un. „gyári dóm” is használható („nyitott illesztés”), mely univerzális méretekben kapható.
- HJK testéből az erősített jel elektromos vezetéken át jut a hallójáratban levő „receiver”-hez.
- Kényelmes viselet.
- Nem látható, kozmetikailag előnyösebb.
- Hátránya, hogy a hangszóró könnyebben tönkremegy pl. fokozottabb fülzsírtermelődéskor, hallójárati pára miatt.
- RIC készülék az alacsony frekvenciákon nem tud jól erősíteni, mivel az alacsony frekvenciájú hang a nyitott illesztés miatt vissza jön a fülből! Főleg a közepes és magas frekvenciájú halláscsökkenések javítására jók a RIC-es készülékek.
ITE – In-The-Ear
Jellemzők:
- HJK minden alkotóeleme a fülben van.
- Típusai:
- ITC – In-The-Canal
- Concha – „full shell”
- MIC – Mini-In-Canal = „half shell”
- CIC – Completely-In-Canal
- Telefont lehet használni, mert nincs „feedback”.
- Nincs szélzaj.
- CIC nem javasolt, ha az alacsony frekvenciákon jó a hallás, mivel az
- Occluziós effektus nagyobb.
- IIC – Invisible-In-Canal
- Hallójáratra egyedileg gyártott vázuk van a pontos illeszkedés érdekében.
- A mikrofon és a hangszóró közel van egymáshoz, így a pontatlan illeszkedés esetén „feedback” alakul ki, mely főként a magas frekvenciákon jelentkezik.
- „Feedback” kiküszöbölése:
- Pontos hallójárati mintavétel alapján egyedileg gyártott HJK (jó illesztés!)
- „Feedback cancellation” – (visszacsatolás kiküszöbölése) – HJK megfelelő programozásával.
- „Vent” (furat) készítésével csökkenthető a „feedback” valamint a fül teltségérzete is.
- ITE hátrányai:
- Kisebb az elem, rövidebb használati idő.
- Iránymikrofon nem minden típusba tehető.
Egyéni fülillesztékek (hallókészülékekhez)
Jellemzői:
Normál, vagy szabályos illeszték
– Kialakítása azonos a dobozos illesztékhez.
– Fülmögötti hallókészülékekhez használható.
Fél pántos illeszték
– Ezt a típust akkor használjuk, ha hallójárat alakja vagy a fülkagyló rendellenessége miatt a standard hallójárati típus alkalmazása nem lehetséges, vagy nem kívánatos.
– A kagyló alsó része mentén lévo ujjszeru kitüremkedés tartja a helyén az illesztéket.
– Könnyen felhelyezheto és eltávolítható.
Nyitott illeszték
A nem záró illesztékek kellemesebb hangot biztosítanak, mert a természetes hangra “ráerosítenek”. Az irodalom “nyitott” fülillesztéknek is nevezi ezt a formát. Azért, hogy a szakember számára bo választék álljon ebbol a megoldásból rendelkezésre, a Microsonic a nem záró illesztékek széles skáláját nyújtja. A következo esetekben hatásosak: egyoldali halláscsökkenés, azaz CROS készülék a “záró hatás” csökkentésének maximálása miután a hallójárat érintkezik a levegovel, krónikusan folyó fülek esetén. A CROS A és a CROS B típusoknál a hallójárati részt mûanyag nyúlvány borítja, mely a csovéghez a leheto legközelebb kell hogy végzodjön.
A CROS C-ben a pántos (skeleton) típusú formát a hallójárat közepébe irányuló meghosszabbított csovel kombináljuk, ezután, a cso végét a halláscsökkenésnek megfelelonek vágjuk le. CROS modellt akkor ajánljuk, ha az 1000Hz alatti frekvenciákat jelentos mértékben kell csökkenteni vagy megszuntetni. A hallójárati nyílás nincs elzárva és lehetové válik az alacsony frekvenciák kiáramlása. A CROS C fülillesztéket akkor ajánlják, ha a külso mikrofonnal vagy transmitterrrel rendelkezo fül mögötti CROS vagy BICROS készülékhez csatolják.
S.A.V. Egyszerűsített szellőző szelep rendszer
Eredetileg a szakemberek kísérletképpen vagy hibaként fúrták a furatokat. Ma a szakember kérésére történik a laboratóriumokban a furatkészítés. Ha túl nagyra vagy rövidre fúrják, az egész illesztéket tönkre teheti. Hogy ez ne forduljon elo, a fülilleszték laboratóriumok kifejlesztették az alább látható, változtatható furatrendszereket. Mindkét változatban szükségtelenné válik a szakember által történo fúrás, azonban ugyanakkor olyan reverzibilis változtatásokat tesz lehetové, melyek sikertelenség esetén, visszaállíthatók az eredeti formába.
Szabad hangtéri FREE FIELD
– A Janssen típus elodje. A szabadhangtéri fülilleszték bizonyos beillesztési korlátozottságot jelent. Mivel nincs tömítés, az akusztikus visszacsatolás lehetosége mindig fennáll.
Továbbfejlesztett szabad hangtéri Adv. design free field
– A Microsonic olyan célból fejlesztette ki, hogy segítséget nyújtson a szakembernek a továbbfejlesztett szabadhangtéri fülilleszték akusztikus visszacsatolásának leküzdésében. Úgy zárja le a hallójárat bemenetét, hogy a hallójárat maga lezáratlan marad. S.A.V. (Select-A-Vent) furatrendszer teszi lehetové az akusztikus karakterisztikák megváltoztatását.
Janssen illeszték
– Kifejlesztojérol kapta a nevét és a CROS típus akusztikai és megtartó elonyeit egyesíti. Jellemzi, hogy az illeszték hal lójárati része a hallójárat felso részén fut végig.
Tömör vagy SHELL
– Ezt a típust akkor használjuk, ha az akusztikus lezárás fontos tényezo a hatásos illesztésben. Különösen nagy erosítésu hallókészülékek esetében ajánlott.
Pántos illeszték
– A hallójáratot jól lezárja.
– Könnyu kezelhetoséget biztosít a nyitott terület.
Féltömör vagy CANAL-SHELL
– A teljes helix terület hiányzik.
– Beillesztési nehézség esetén ajánlható.
Kralle illeszték
– Ha a beteg nem jobbkezes, vagy kedvezotlen a fülfelépítése, elofordul, hogy nehezen tudja beilleszteni az illesztéket. Ez az illeszték az ilyen problémák megoldását célozza, mert az illesztéknek a kagylórésze hiányzik.
Hallójárati illeszték
– Kozmetikai szempontok miatt népszeru.
– Ez a típus a lenyomatnak csak a hallójárati szakaszát használja fel, a helix és a fülkagyló eltávolításra kerül
Nagykarmantyús
– A nagy erosítésu, nagy teljesítményu hallókészülékekben az illeszték tömítése és az akusztikus visszacsatolás gyakran okoz problémát. A Microsonic 1975-ben fejlesz tette ki a “tragus” változatot. A visszacsatolás további befolyásolását lehetové tevo és tragusra ráterjedo nyúlványt tartalmaz. Olyan lenyomatra van szükség, mely a tragus egész felszínét beborítja és a helixbe is benyúlik.
Dobozos illeszték
– Dobozos hallókészülékekhez használható.
– Teljes akusztikai zárást biztosító fülilleszték, a visszacsatolás elkerülése végett.